Ważnym obecnie problemem jest groźba zakażenia się wirusem covid-19. Może zatem warto wiedzieć, jak długo wirus ten utrzymuje się na powierzchni metalowej?
Albo zapoznać się z komputerową symulacją przemieszczania się wirusa w hipermarkecie, po tym jak jeden z klientów kichnął? Niektóre praktyczne problemy, z którymi się zmagamy, są zbyt trudne do rozwiązania. Nie dysponujemy bowiem ani kompletnymi danymi, ani odpowiednimi mocami obliczeniowymi. Co zatem robimy? Intuicyjnie sprowadzamy złożone problemy do prostszej postaci, do takiej, z którą potrafimy sobie poradzić. Tymczasem rozwiązania podmienionych problemów nie zawsze są tymi rozwiązaniami, o które nam chodziło.
To, że według badaczy wirus covid-19 jest w stanie przetrwać na powierzchni metalowej przez 3 godziny, nie oznacza wcale, że w tym czasie jest w stanie nas zainfekować. Aby ocenić szanse zakażenia, trzeba znać wiele innych procesów. Zadowalamy się pozornie ścisłymi wynikami, będącymi jednak odpowiedzią na prostsze pytanie o możliwość przetrwania wirusa w różnych warunkach. Ulegamy przy tym złudzeniu, że dysponujemy odpowiedzią na pytanie, które nas naprawdę interesuje, czyli na pytanie o propagację wirusa.
podziel się na:
PSYCHOLOGIA BIZNESU DLA MENADŻERÓW
to miejsce spotkań pasjonatów psychologii, poszukujących nowoczesnej wiedzy oraz inspiracji.